piątek, 28 lutego 2014

Felgi aluminiowe - pielęgnacja.

 Odpowiednio dobrane felgi zdecydowanie poprawiają wygląd auta. Aby idealnie wykonane felgi zawsze były lśniące i czyste należy o nie odpowiednio dbać. Artykuł ten jest poświęcony właśnie pielęgnacji felg aluminiowych.

Preparaty i skutki ich działania.

  W sklepach motoryzacyjnych dostępna jest duża ilość preparatów chemicznych przeznaczonych do mycia felg. Przy wyborze odpowiedniego preparatu należy pamiętać, że jednak są to środki chemiczne i mogą być bezwzględne w stosunku powłoki lakierniczej felgi. Środki na bazie alkoholu lub czysty alkohol, benzyna i inne substancje myjące (zwłaszcza te na bazie kwasów) w dużym stężeniu mogą powodować odbarwianie się lub uszkodzenie wierzchniej powłoki lakierniczej. Umycie felgi nielakierowanej z polerowanego aluminium, anodyzowanej czy chromowanej agresywnym preparatem na bazie kwasów może nieodwracalnie zniszczyć jej powierzchnię.
 Automatyczne myjnie samochodowe również nie są wskazane, jeżeli chcemy, aby nasze felgi wyglądały wyjątkowo i długo nam służyły. W niektórych z takich myjni stosowane są agresywne preparaty chemiczne, które w połączeniu z twardymi szczotkami uszkadzają powłokę nie tylko felgi ale także lakier karoserii naszego auta. Przed zdecydowaniem się na konkretną myjnię automatyczną należy dowiedzieć się jakie preparaty są używane w danej myjni i dokładnie obejrzeć maszyny czyszczące. Drobiny smoły przylegające do kół usuniemy przy pomocy specjalnych środków czyszczących, przeznaczonych do usuwania zabrudzeń tego typu. Skorzystanie z takiego środka ograniczy powstawanie trwałych plam po usunięciu zabrudzenia. Niektórzy kierowcy do mycia felg używają rozcieńczonego preparatu do mycia silnika lub benzyny ekstrakcyjnej. Takiego sposobu nie pochwalamy i nie polecamy, ponieważ środki te powodują matowienie lakieru felgi.


Najprostsze = najlepsze!


 Okazuje się, że najprostsze rozwiązanie, takie jak delikatny szampon samochodowy zmieszany z odpowiednią ilością wody jest najlepsze. Mycie samochodu specjalistycznymi środkami możemy z powodzeniem zastąpić myciem auta szamponem samochodowym i wodą. Środek ten stworzono z myślą o kontakcie z powłoką lakierniczą i to właśnie dzięki temu okazuje się on najlepszy. Regularne mycie auta pozwoli na usuwanie na bieżąco zbierającego się pyłu z klocków hamulcowych. Felgi aluminiowe najlepiej myć gąbką lub szczotką z miękkim włosiem. Twarde włosie lub myjki innego typu mogą łatwo uszkodzić powierzchnię lakierowaną.

Zaniedbanie felgi może doprowadzić do konieczności zeszlifowania lakieru z jej powierzchni i ponownego lakierowania. Co wiąże się z kosztami.


Myjka parowa przyspieszy mycie i ochroni powierzchnię.


 Mycie parowe z reguły ma za zadanie ochronę czyszczonych powierzchni. Przy tego typu myciu nie używane są żadne szkodliwe preparaty, możemy być spokojni o powierzchnię felg tak jak i całego samochodu. Para natryskiwana jest pod dużym ciśnieniem, co pozwala na dokładne umycie felgi z każdej strony.


Woskowanie kół.


 Najlepiej zabieg ten przeprowadzać okresowo, przykładowo co miesiąc. Warstwa dobrze nałożonego wosku zabezpiecza koła przed działaniem czynników atmosferycznych i przyleganiem brudu. Przed woskowaniem felga musi zostać umyta i wysuszona, dopiero potem możemy przystąpić do nakładania wosku. Do woskowania felg nie musimy koniecznie używać preparatu przeznaczonego do tego celu, z powodzeniem wystarczy nam wosk do karoserii auta, który jest zdecydowanie tańszy i powszechniejszy.


Felgi chromowane i polerowane.


 Wymagają szczególnego podejścia. Felgi takie należy bez wątpienia częściej woskować i polerować. Zabieg ten należy powtarzać nawet co tydzień. Tego typu felgi posiadają delikatną powierzchnię, łatwo się rysują, dlatego zabieg dokładnego mycia, woskowania i polerowania jest tak ważny.


Felg każdego typu nie należy konserwować bezpośrednio po jeździe samochodem.   


 Felgi aluminiowe mają to do siebie, że szybko się nagrzewają, w momencie mycia zimnych felg unikniemy powstawania plam.


 Aby stwierdzić, że alufelgi są prawidłowo eksploatowane należy odpowiedzieć sobie na pytanie : Czy systematycznie i często myję i konserwuję felgi? Częste mycie felg zapobiega osadzaniu się wszelkiego typu zabrudzeń i nadaje feldze połysku. Woskowanie z kolei chroni powłokę lakierniczą przed czynnikami atmosferycznymi (śnieg, deszcz, wysokie lub niskie temperatury). Połączenie wszystkich zabiegów z systematycznością zapewni, że nasze felgi będą w naprawdę dobrym stanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz